Bestpicks: Πολλά τέρματα στο Κόπα Άφρικα

Περιορισμένες οι επιλογές μας στο σημερινό κουπόνι καθώς πέρα του μικρού αριθμού αγώνων, οι τιμές που συνοδεύουν τα φαβορί δεν μας καλύπτουν στοιχηματικά. Απόλυτα λογικό για την στήλη, να κάνει στροφή προς το Κόπα Άφρικα, ψάχνοντας με ειδικά στοιχήματα τερμάτων, ελκυστικές τιμές.

Αλγερία – Τυνησία

Περνώντας στην σημερινή πρόταση, η αρχή από το πρώτο χρονικά ματς του 2ου ομίλου, αυτό ανάμεσα στην Αλγερία και την Τυνησία, το οποίο μάλιστα είναι πολύ καθοριστικό βαθμολογικά, με γνώμονα φυσικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας. Ξεκινώντας από την Αλγερία, επιτυχία, όσο παράξενο και αν ακούγεται, τουλάχιστον βάσει εικόνας, το 2-2 της πρεμιέρας με την Ζιμπάμπουε, σε ένα ματς όπου κατάφερε ισοφαρίσει οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, κόντρα στην ροή του αγώνα, έχοντας νωρίτερα κορυφαίο και αυτόν που την κράτησε μέσα στο ματς τον γκολκίπερ Ραΐς Μπολχί.

Στην άλλη πλευρά, ήττα με 0-2 για την Τυνησία από την Σενεγάλη, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του 70χρονου Πολωνού Χένρικ Κάσπερτσακ «πλήρωσε» το νωθρό πρώτο ημίωρο όπου είδε την αντίπαλο της να φτάνει στα δύο της τέρματα και στο οποίο είχε, ακολούθως, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, σημαντικές ευκαιρίες, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει τουλάχιστον το σκορ. Εκτίμηση μου, όσον αφορά το μεταξύ τους ματς πως η ισοπαλία δεν τις εξυπηρετεί, ειδικά αν στο ματς που θα ακολουθήσει λίγες ώρες αργότερα επικρατήσει η Σενεγάλη. Περιμένοντας να παίξουν ανοιχτά και αποφεύγοντας το σημείο, επιλογή μου το over 2.5.

Αλγερία – Τυνησία  Over 2.5  2.20  (Stoiximan)

Σενεγάλη – Ζιμπάμπουε

Το δεύτερο χρονικά ματς στον συγκεκριμένο όμιλο, με την Σενεγάλη σε ρόλο φαβορί, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, κρατώντας όμως και εδώ επιφυλακτική στάση, ειδικά βάσει αυτών που είδαμε στην πρεμιέρα από την Ζιμπάμπουε. Ξεκινώντας από την Σενεγάλη, «επαγγελματικό» 2-0 στην πρεμιέρα σε βάρος της Τυνησίας, σε ένα ματς στο οποίο έπιασε στον ύπνο την αντίπαλο της με δύο τέρματα στο πρώτο ημίωρο και στο οποίο κινδύνευσε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο, προτιμώντας να παίξει με αντεπιθέσεις. Στον αντίποδα, πικρή γεύση για την Ζιμπάμπουε από το 2-2 με την Αλγερία, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του 46χρονου Καλίστο Πασούβα είδε τον αντίπαλο γκολκίπερ να κατεβάζει ρολά, στερώντας της ένα τρίτο τέρμα, με το κερασάκι στην τούρτα σε αυτές τις περιπτώσεις το γκολ της ισοφάρισης από τον Μαχρέζ εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Μια Ζιμπάμπουε, πάντως, η οποία έδειξε πως δεν θα είναι, όπως αναμενόταν, ο σάκος του μποξ στον συγκεκριμένο όμιλο, με κύρια χαρακτηριστικά της, το πείσμα, την αντοχή και την τρομερή ταχύτητα των δύο εξτρέμ.

Σενεγάλη – Ζιμπάμπουε   Over 2.5  2.05  (Stoiximan)